جزییات خبر

چهارشنبه / ۳ شهریور ۱۴۰۰ / ۱۲:۴۵
سرویس : فارس
کد خبر : ۱۸۴۰۰۲
گزارشگر : ۲۷

وقتی تلاش و خودباوری، صاعقه فقر را شکست می‌دهد

(چهارشنبه ۳ شهریور ۱۴۰۰) ۱۲:۴۵

همه اهالی روستای زنگنه، جمیله عابدی را که اسمش با پرورش قارچ، گره خورده خوب می‌شناسند و به تلاش و کوشش او و خانواده اش، اذعان دارند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کمیته امداد به نقل ازخبرگزاری فارس از شیراز، سال ها پیش، وقتی هنوز کودک بودم، در روزهای ابری و بارانی بهاری، هر گاه رعد و برق میزد، مادربزرگم می‌گفت قارچ های کوهی با این رعد و برق ها بیرون می‌ریزند!
اما من امروز دیدم که رعد و برقِ فقر و فشار اقتصادی هم می‌تواند باعث رویش و رشد قارچ ها شود!
قارچ هایی که با خودشان امید و زندگی را هم به ارمغان می‌آورند!
از شیراز به فسا و از آنجا به سمت منطقه ششده میروم و روستای زنگنه را پیدا می‌کنم و سراغ بانویی کارآفرین را می‌گیرم، همه اهل روستا، جمیله عابدی را که اسمش با پرورش قارچ، گره خورده خوب میشناسند و به تلاش و کوشش او و خانواده اش، اذعان دارند.
از طبیعت و وضعیت ظاهری منطقه به نظر می‌آید اهل روستا کشاورز و دامدار باشند. خانه را یافتم، ساده و بی آلایش اما پر از امید و مهربانی.
مادر خانه تعارف کرد که چای بنوشم و خودش آرام آرام تعریف کرد که همسرش زمین گیر، بیمار و پیر بوده و از پس مخارج هفت بچه بر نمی آمد، زیر لب دعا می‌کرد به کمیته امداد امام خمینی (ره) که سالهای سال کمک کردند تا فرزندانش کم کم به بار بنشینند و تحصیلات خود را به اتمام برسانند.
وی ادامه داد: پدر خانواده که سال ۷۴ فوت کرد، تمام امیدمان بعد از خدا به همان کمک های کمیته بود، تا سال ۱۳۹۱ که دخترم جمیله در رشته کشاورزی مدرک کارشناسی ارشد گرفت و به دنبال کار می‌گشت تا بتواند وضعیت زندگیمان را تغییر دهد، اما هر چه بیشتر می‌گشت، کمتر پیدا می‌کرد!

تلاشی که سد موانع را شکست
این بانوی فسایی بیان کرد: البته ناامید نشد، دوست داشت از تخصصی که در دانشگاه کسب کرده بود استفاده کند، اما ما زمین کشاورزی نداشتیم، تا اینکه با مشورت با اساتید خود و اداره کشاورزی شهرستان، در اتاق کنار حیاط خانه شروع به کشت قارچ کرد.
وی اظهار داشت: قارچ هایی که با رشد خود، روز به روز شادی و برکت را به خانه ما آورد. چهار فرزندم ازدواج کردند و دو نفر دیگر همکار جمیله شدند و نان آور خانواده.
هنوز صحبت های پیرزن تمام نشده بود که فرزندانش در زده و وارد اتاق شدند. من خودم را معرفی کردم و با جمیله عابدی، کارآفرین پرتلاش روستای زنگنه از نزدیک آشنا شدم. چقدر این دختر مهربان و دلسوز بود.
با شور و اشتیاق مرا دعوت کرد که سالن کشت قارچ را ببینم و من هم از خداخواسته با او راهی شده و در آن سوی حیاط به سالن کوچک کشت قارچ‌ خانواده عابدی وارد شدم.
محیط سالن مرطوب و تاریک بود و مرواریدهای کوچک و بزرگ سفید رنگ و درخشان، همه قفسه ها را پر کرده و صحنه ی زیبایی به وجود آورده بود.
عابدی تعریف کرد که با وام خوداشتغالی ۱۵ میلیونی کمیته امداد توانسته کمپوست و بذر اولین کشت را فراهم کند و با فروش اولین محصول، که البته به خاطر نا آشنایی با بازارهای فروش، خیلی سخت بوده، سود خوبی کرده و مواد اولیه برای کشت بعد و کشت بعد را فراهم آورده.
این کارآفرین گفت که کشت های اول را در سبدهای میوه ای انجام میدادم در مساحتی در حدود ۲۱ متر مربع اما با دومین وامی که در سال ۹۴ گرفتم توانستم همه سالن را قفسه بندی کنم و دماسنج ها را تهیه کنم و در سال ۹۸ با سومین وام، توانستم سطح کار را تا ۷۰ متر افزایش دهم.

مشکل تامین کمپوست باکیفیت به عنوان مهمترین ماده اولیه
وی افزود: از وقتی شروع به کار کرده ام، کمپوست که مهمترین ماده اولیه کار به شمار می آید روز به روز گرانتر و بی کیفیت تر شده تا حدی که مقدار محصول در شرایط مشابه از چهار و نیم تن در هر کشت به دو تن رسیده است.
این کارآفرین اظهار داشت: الان برای یک کشت، به حدود ۷۰ تا ۸۰ میلیون هزینه کمپوست و ۷۰ روز مزد کارگر و مواد مصرفی، نیاز هست که قیمت تمام شده را بسیار بالا می‌برد و با توجه به اوضاع اقتصادی مردم، فروش آن سخت میشود، همین موضوع باعث شده که تصمیم بگیرم خودم کپوست تهیه کنم که کیفیت آن بهتر شود و هزینه تمام شده قارچ کاهش یابد اما برای این کار نیاز به سرمایه ای حدود ۵۰۰ میلیون تومانی دارم که هنوز نتونستم‌ فراهم کنم.
عابدی مشکلات خود را، گرمای هوا در تابستان و نداشتن کولر گازی و اسپیلت برای کنترل دمای سالن ذکر کرد و گفت همین مشکل باعث شده که در تابستان کشت نداشته باشیم و هزینه آنرا حدود ۳۰ میلیون برآورد کرد.
او گفت در هر کشت که حدود ۷۰ روز طول می‌کشد، وقتی تمام هزینه ها را حساب کنم، حدود ۹ میلیون سود خالص عایدمان می‌شود.
این بانوی کارآفرین از برکت در کار کشاورزی گفت و به همه جوانان جویای شغل سفارش کرد که اگر زمین مناسب دارند با مشورت و استفاده از تخصص، کار کشاورزی را شروع کنند و اگر هم زمین کشاورزی مناسب ندارند، چون برخلاف دیگر محصولات کشاورزی برای پرورش قارچ نیازی به زمین های هکتاری و حاصلخیز وجود ندارد، میتوانند در مقیاس صنعتی با حدود هشت سالن ۱۰۰ متر مربعی سطح زیربنا، حدود ۲۵۰تن قارچ در سال تولید کنند و یا تولید قارچ را در فضای بسته و کوچکی در خانه شروع کنند.
عابدی خاطرنشان کرد: کشت و تولید قارچ از صنایع بسیار زود بازده به حساب می آید و اگر شرایط برای تولید فرآورده های جنبی متعدد از قارچ مهیا شود می توان از فرآورده های جنبی همچون ترشی، مربا، شور، بلنچ منجمد، پودر کالباس، برگر، کنسرو و یا سایر فراورده های دیگر می توان ارزش افزوده فراوانی را به دست آورد.
ذوق و نشاط کاری جمیله عابدی باعث شده بود گذشت زمان را حس نکنم.
از تمام اطلاعاتی که در اختیارم قرار داده بود، سپاسگزاری نمودم و از خانواده خوشبخت و کارآفرین عابدی خداحافظی کردم و در دلم برای موفقیت روزافزون این جوان هم استانی، دعا کردم.
آفرین به همت بلند این دختر تحصیلکرده و پرتلاش و درود بر مسؤولان دلسوز در کمیته امداد.
انتهای پیام

تعداد بازدید : ۳۶۶
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید