جزییات خبر

دوشنبه / ۱۹ اسفند ۱۳۹۸ / ۱۱:۱۷
سرویس : فارس
کد خبر : ۱۷۳۸۶۳
گزارشگر : ۲۷
مدیر کل امداد فارس

مهمترین دارایی ما در چهار دهه خدمت اعتماد مردم است

(دوشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۸) ۱۱:۱۷

مدیرکل کمیته امداد استان فارس با بیان اینکه این نهاد از نمودهای بارز خدمت به محرومان توسط نظام اسلامی ست، مهمترین سرمایه و دارایی با ارزش کمیته امداد و جمهوری اسلامی ایران را اعتماد قاطبه مردم دانست.

به گزارش سایت خبری کمیته امداد، محمد بذرافشان، مدیر کل امداد فارس در سالروز تشکیل کمیته امداد به فرمان حضرت امام خمینی(ره) گفت: بزرگترین سرمایه ما اعتماد مردم است، مردم پشتوانه و دلگرمی ما در کنار حمایت های مقام معظم رهبری حفظه اللّه و مسئولان است.
او ضمن تبریک سالروز تشکیل کمیته امداد در ۱۴ اسفند ۱۳۵۷ افزود: کمیته امداد با توجه به رویکرد الهی و پیامبر گونه حضرت امام خمینی(ره) برای حمایت از محرومین، مستضعفین و فقرا کمتر از یکماه پس از پیروزی انقلاب تاسیس شد.
بذرافشان با توجه به ماهیت مردمی بودن این نهاد یادآور شد: امروزه مفتخریم در اقصی نقاط کشور و در عرصه های مختلف اقتصادی، فرهنگی و اعتقادی و غیره، کمیته امداد توانسته منشا خیر و برکات باشد.
مدیر کل امداد فارس خانواده های نیازمند را در دو سطح تعریف کرد و افزود: سطح اول خانواده هایی است که تحت حمایت و معیشت بگیر بوده، کد و شناسه دارند و سطح دوم خانواده هایی هستند که کد و شناسه نداشته و شرایط تحت حمایت بودن را ندارند؛ قطعا اینها بصورت موردی تحت حمایت قرار می‌گیرند.
او با اشاره به آمار کمیته امداد از سال ۹۵ تاکنون گفت: میزان صدقه دریافت شده از مردم و خیرین در چهار سال گذشته علی رغم رکود و مشکلات اقتصادی بالغ بر ۲۷ میلیارد تومان بوده است.
مدیر کل امداد فارس افزود: این میزان صدقه در طی مدت سی و هفت سال گذشته که توسط مردم و خیرین به نیازمندان و مددجویان تحت پوشش کمیته امداد به سرانجام رسید معادل ۱۵ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان بوده است.
بذرافشان میزان رشد کمک های مردمی درحوزه اکرام ایتام را حدود ۱۵۷ درصد اعلام کرد و گفت: میزان کمک های مردمی در طرح اکرام ایتام تا پایان سال پایان ۹۴ بالغ بر ۲۸ میلیارد تومان بوده است اما امروز این رقم به ۷۲ میلیارد رسیده است یعنی حدود ۱۵۷ درصد رشد نسبت به ۱۶ سال گذشته و این حاصل اعتماد مردم و نگاه مثبت آنها به کارکرد کمیته امداد امام(ره) است.
مدیر کل کمیته امداد همچنین میزان کمک های مردمی در حوزه نیکوکاری را تا پایان ۹۴ معادل ۷.۱ دهم میلیارد تومان دانست و اضافه کرد: از سال گذشته تاکنون این مبلغ ۲۳ میلیارد تومان افزایش پیدا کرده و حدودا ۳ برابر شده است.
او زکات دریافت شده از مردم تاپایان ۹۴ را ۲۱ میلیاردو ۵۰۰ میلیون تومان اعلام کرد و گفت: زکات دریافتی امروزه ۶۵ میلیارد تومان است. همچنین میزان وجوه دریافت شده از مراکز نیکوکاری از ۲۲۰ مرکز استان، ۵۳ میلیارد تومان است که رشد چشم گیری نسبت به سنوات قبل داشته است.
بذرافشان شفاف سازی را اولویت کمیته امداد عنوان کرد و افزود: مدل های جدیدی برای رساندن کمک خیران به مددجویان تحت پوشش در نظر گرفته شده که در این روش جدید خیران می توانند به طور مستقیم کمک های خود را به مددجویان اهدا کنند و وظیفه کمیته امداد فقط معرفی مددجویان و تسهیل گری است.
مدیر کل امداد فارس از عدم دخالت اداره کمیته امداد در روند رسیدن کمک به مددجویان و تقلیل نقش کمیته به سطح واسطه گری اشاره کرد و گفت: به طور مثال مجموعه کمیته امداد برای این منظور در ساخت و ساز مسکن برای مددجویان فقط نقش تسهیل گری را داشته است که باعث به وجود آمدن انقلابی در حوزه مسکن شد، به این صورت که زمین، انشعابات رایگان، و عوارض رایگان را فراهم و در اختیار خیر قرار می دهد و خیر کار را ادامه داده و در نهایت کلید و سند منزل مسکونی توسط خیر به مددجو تحویل داده می‌شود.
بذرافشان این اعتماد سازی و شفاف سازی را قدمی در برداشتن موانع برای رساندن کمک خیران به مددجویان دانست و گفت: در مدل جدید خیر به طور مستقیم نتیجه کار خود را می بیند که این خود سبب اعتماد دوچندان آنها به مجموعه کمیته امداد و بهره بردن نیازمندان از این کمک ها خواهد بود.
او در رابطه با افزایش خانواده کمیته امداد با این اعتقاد که خانواده امداد بزرگتر نشده است، افزود: خانواده کمیته امداد به تعبیری مانند حوضچه ای است که دائما جاری است به همان میزانی که توانمند می‌شوند و از خانواده خارج می‌شوند به همان میزان نیز دوباره سرازیر و وارد خانواده می‌شوند.
بذرافشان علل جایگزین شدن و آمدن مردم به سمت کمیته امداد را عوامل فقر در جامعه مانند خشکسالی، نامطلوب شدن فضای کسب کار، بیماری صعب العلاج، مسائل فرهنگی و اجتماعی، اعتیاد و فوت سرپرست و طلاق همه این عوامل ورود به چرخه خانواده کمیته امداد دانست.
مدیرکل کمیته امداد فارس در پایان یادآور شد: شمار بسیاری از حامیان ایتام و نیک اندیشان و کارآفرینان امروز، زمانی خود مددجوی این نهاد بوده و این گواهی بر تاثیرگذاری اقدامات این نهاد است.
انتهای پیام
ایسنا
تعداد بازدید : ۲۸۹
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید