دکمه موبایل منو

جزییات خبر

دوشنبه / ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ / ۱۴:۰۷
سرویس : فارس
کد خبر : ۱۶۰۸۷۸
گزارشگر : ۱۰۴

جمع آوری 28 میلیارد تومان زکات در فارس

(دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶) ۱۴:۰۷

کمیته امداد فارس تا پایان دی ماه، 28 میلیارد تومان زکات واجب جمع آوری کرده است.

رئیس شورای زکات فارس در خصوص زکات جمع آوری شده توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش سایت خبری کمیته امداد، حجت الاسلام سید علی اکبر جعفری، رئیس اداره زکات کمیته امداد فارس گفت: کمیته امداد فارس تا پایان دی ماه امسال 28 میلیارد تومان زکات واجب جمع آوری کرده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، 5 میلیارد تومان افزایش داشته است.

وی در نشست ستاد احیای زکات شهرستان سپیدان افزود: باید در این استان سالانه یک هزار میلیارد تومان زکات جمع آوری شود در حالی که بین این رقم و زکاتی که جمع آوری می شود، فاصله بسیاری وجود دارد.

حجت الاسلام سید علی اکبر جعفری بیان داشت: در سال 96 در شهرستان سپیدان 35 هزار تن گندم تولید شده اما با تلاش دبیرخانه شورای زکات فارس تنها از 17 هزار کیلو گندم زکات جمع آوری شده است.

حجت الاسلام علی اکبر جعفری ادامه داد: با وجود خشکسالی هایی که بیشتر نقاط کشور با آن مواجه است اما بر اساس آمارهایی که از میزان تولیدات گندم و جو ارایه شده باید در مدت مورد اشاره 17 هزار میلیارد تومان زکات در کشور جمع آوری می شد اما تنها 300 میلیارد تومان زکات جمع آوری شده است.

وی، در بخش دیگری از سخنان خود خواستار احیای هر چه بیشتر فریضه زکات در جامعه شد و گفت: هدف تشکیل شورای زکات، هدفمند سازی و ساماندهی پرداخت زکات در روستاهاست.

فرماندار شهرستان سپیدان هم در این جلسه بیان داشت: دهیاران فضای روستاهای این شهرستان را برای همراهی هر چه بیشتر مردم با شورای زکات آماده کنند.

شبیر زارع خفری افزود: پرداخت زکات یکی از فریضه های مهم و واجب است که در دین مبین اسلام به واسطه پرداخت آن خداوند برکات زیادی را نصیب بندگانش می کند.

هوشنگ زارعی رئیس کمیته امداد شهرستان سپیدان نیز در این نشست اظهار کرد: در 9 ماه امسال، 221 میلیون تومان زکات در این شهرستان جمع آوری شد که از این میزان 156 میلیون تومان آن زکات واجب و 65 میلیون تومان زکات مستحب است.

به نظر مشهور بین فقها زکات که امری واجب است به 9 چیز تعلق می گیرد که عبارتند از: گندم، جو، کشمش، خرما، گاو، گوسفند، شتر، طلا و نقره سکه دار، یعنی سکه رایج معامله که هر کدام دارای نصاب شرعی هستند که تا وقتی به آن حد نصاب برسند و جامع شرایط دیگر نباشد زکات به آنها تعلق نمی گیرد.

شهرستان سپیدان به مرکزیت اردکان در فاصله 100 کیلومتری شمال غرب شیراز واقع شده است.

انتهای پیام

تعداد بازدید : ۴۱۱

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید